Wielickie Senioralia 2022

Wielickie Senioralia 2022

Za nami wielkie wielickie święto seniorów! W przemówieniu inaugurującym I WIELICKIE SENIORALIA patron całego przedsięwzięcia Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka podkreślił, że nasze miasto pozostaje zawsze otwarte dla wszelkich inicjatyw twórczych oraz aktywności lokalnej seniorów.

Potwierdzeniem tych słów okazał się program WIELICKICH SENIORALIÓW – od piątku do niedzieli w różnych miejscach naszego miasta czekały liczne atrakcje i szereg wydarzeń kulturalnych, niejednokrotnie przygotowanych przez samych seniorów i kierowanych w szczególności do najstarszych mieszkańców naszego miasta, a także – koncerty, pokazy, warsztaty, stanowiska z poradami i wiele innych.
Wydarzenie zainaugurowaliśmy międzypokoleniową paradą kapeluszową, która w piątkowe popołudnie wyruszyła ulicami naszego miasta z Rynku Górnego w Wieliczce do Wielickiej Mediateki. Przystrojonym w kapelusze seniorom towarzyszyły dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Pogórze Wielickie”. Wszystkim uczestnikom parady przygrywała natomiast świętująca niedawno jubileusz 35-lecia działalności muzycznej Orkiestra Dęta Podstolice z kapelmistrzem Piotrem Gaworem.
Po przybyciu do Wielickiej Mediateki uczestników parady przywitała w imieniu Burmistrza Wieliczki Artura Kozioła – Zastępca ds. Społecznych Agnieszka Szczepaniak oraz Dyrektor Wielickiego Centrum Kultury Magdalena Kot. Swój głos w części oficjalnej zabrały również Kazimiera Ciupka – Prezes Związku Emerytów i Rencistów, Radna Województwa Małopolskiego i Prezes Stowarzyszenia Wielickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Elżbieta Achinger, Przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów Hanna Kozioł, Przedstawicielka Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jana Pawła II Franciszka Kargol-Stryszowska.
W tym miejscu ogłoszone zostały wyniki II edycji konkursu „Pisane nie do szuflady”, zainicjowanego w ubiegłym roku przez Gminną Radę Seniorów. Poniżej prezentujemy wyniki:
KATEGORIA PROZA
I miejsce – Krystyna Kaczyńska Ślusarczyk
Dyplom za udział – Marian Pajdak
KATEGORIA WIERSZE
I miejsce – Jan Noga
II miejsce – Halina Klimczyk
Wyróżnienia: Joanna Bogdańska, Zofia Łyskawa
Dyplom za udział – Bogusław Stachura, Pelagia Górecka, Barbara Andres
W części artystycznej piątkowego popołudnia znalazł się ponadto występ Grupy Odważnych i Wierzących w Sukces działającej w ramach projektu „Seniorzy i Teatr” realizowanego w Wielickim Centrum Kultury. Grupa w składzie: Maria Gurgul, Maria Klima, Zenona Kłapa, Hanna Kozioł, Krystyna Poprawa, Elżbieta Zięcik oraz Marian Parafiniuk zaprezentowała program muzyczny pod nazwą „Magia słów i melodii”, w programie którego znalazły się zarówno wykonania autorskich kompozycji, jak również znane i lubiane szlagiery, między innymi z repertuaru Sławy Przybylskiej i Ireny Santor oraz wiersze Wisławy Szymborskiej, czy też teksty Jacka Cygana i Wojciecha Młynarskiego. Oprawę muzyczną występu zapewniła, akompaniująca na fortepianie Agata Babicz, a opiekę merytoryczną nad całością sprawowała Patrycja Durska.
W dalszej części wieczoru na scenie Wielickiej Mediateki wystąpił muzyczny duet w składzie Paweł Zygucki i Robert Lis, którzy niezwykle humorystycznym i teatralnym występem zabrali publiczność w tytułowy „Muzyczny rejs”, wypełniony wspólnym szantowaniem z publicznością. W repertuarze ich występu znalazły się między innymi utwory żeglarskie do tekstów Jerzego Porębskiego i Andrzeja Koryckiego.
Po występach artystycznych na uczestników piątkowej odsłony WIELICKICH SENIORALIÓW w Wielickiej Mediatece czekały kolejne atrakcje: fotobudka, stanowisko Samodzielnego Publicznego Zespołu Lecznictwa Otwartego w Wieliczce, kącik z poradami dietetycznymi Naturhouse Wieliczka, stanowiska z rękodziełem przygotowane przez Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieliczce oraz biblioteczny Klub Aktywnego Seniora, stanowisko Głos Seniora, stanowisko bezpłatnego badania słuchu oraz wystawa działającej pod patronatem Wielickiego Centrum Kultury Grupy Twórców ART KLUB.
Sobotnią część WIELICKICH SENIORALIÓW rozpoczął wykład „Bezpieczny Senior – Stop Manipulacji, nie daj się oszukać” przygotowany przez redakcję Głosu Seniora oraz Konferencja „Seniorzy XXI wieku w aspekcie gerontologicznym, socjologicznym i statystycznym”, które odbył się w salach konferencyjnych Centrum „Solne Miasto”,moderowana przez Elżbietę Achinger. Jednym z punktów programu było również przekazanie na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka – Artura Kozioła certyfikatu partnera kampanii „Stop Manipulacji, nie daj się oszukać” przez Łukasza Salwarowskiego, Prezesa FUndacji MANKO i redaktora Głosu Seniora.
Następnie uwaga publiczności przeniosła się na patio Solne Miasto w Wieliczce, gdzie podziwiać mogliśmy nie jeden, nie dwa, a aż trzy pokazy mody z udziałem seniorów. Ich uroczystego otwarcia dokonała Dyrektor Wielickiego Centrum Kultury Magdalena Kot.
Jako pierwsi zaprezentowali się STYLOWI SENIORZY GŁOSU SENIORA w stylizacjach Danuty Kuklińskiej w składzie: Cecylia Pastyn (Kraków) i Marek Pilch – ambasador Głosu Seniorów zdrowego stylu życia po 60-tce (Kraków), Urszula Jasłowska i Janusz Masłowski (Miechów), Barbara Nogieć ( Iwanowice) i Stefan Majewski (Kraków) oraz Jolanta Domańska (Gmina Bolesław) +Marek Pilch (Kraków), Marta Kubica + Marek Miśkiewicz (Kraków) oraz Janina Czaja – ambasadorka i koordynatorka Stylowych Seniorów (Wieliczka) wraz z Markiem Pilchem (Kraków). Seniorom towarzyszył prowadzący pokaz Prezes Fundacji MANKO i redaktor naczelny Głosu Seniora Łukasz Salwarowski.
Kolejne dwa pokazy odbyły się natomiast w ramach MIĘDZYPOKOLENIOWEGO POKAZU MODY WIELICKICH SENIORÓW. Przed publicznością wystąpiły dwie grupy: „Kolorowi” oraz grupa Wielickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Wieliccy Seniorzy” w składzie: Urszula Szura, Marta Przedzimirska – Gesing, Małgorzata Kozdęba, Krystyna Bania, Alicja Rycerz, Magdalena Konior, Julia Bagińska, Krystyna Kulas, Andrzej Kulas, Elżbieta Majer, Elżbieta Achinger, Kazimierz Nowak („Wieliccy Seniorzy”) oraz Irena Gniecka, Magdalena Konior, Ewa Zdziejowska, Krystyna Zeglen, Barbara Bugajska, Krzysztofa Turzańska, Anna Chudoba, Alicja Gorecka, Marta Kruk, Magda Strzyżewska, Maria Nowak, Daniela Belo („Kolorowi”). O prezentowanych stylizacjach opowiedziały opiekunki pokazu: Joanna Monasterska i Małgorzata Mądracka.
Na zakończenie sobotnich atrakcji w „Solnym Mieście” seniorów do tańca i wspólnych zabaw porwał niezastąpiony Kazimierz Nowak.
Niedzielne obchody I WIELICKICH SENIORALIÓW przeniosły się z kolei do Wielickiego Centrum Kultury, gdzie już od godzin porannych można było wziąć udział w spotkaniu z Marią i Ignacym Kowalewskimi – niezwykłym małżeństwem pasjonatów, którzy swoją energią i zaangażowaniem dali się poznać lokalnej społeczności nie tylko podczas licznych wydarzeń kulturalnych i społecznych, ale również w zwykłej codzienności. Na zakończenie części artystycznej WIELICKICH SENIORALIÓW wystąpił natomiast Wojciech Habela – uznany krakowski aktor teatralny i filmowy, a przy tym popularyzator i miłośnik kultury Lwowa, który swoim programem muzyczno-kabaretowym pod nazwą „Lwowskie krajobrazy serdeczne” zapewnił mnóstwo wzruszeń, jak również powodów do refleksji i uśmiechu.
Podobnie jak w piątkowe popołudnie, po występach artystycznych na uczestników WIELICKICH SENIORALIÓW w Wielickim Centrum Kultury czekały kolejne atrakcje: kąciki porad stylistki i krawcowej, porady prawnicze adwokata Wojciecha Glaca oraz porady Zdzisława Kapery – autora cyklu artykułów „By zdrowym być” w miesięczniku Puls Wieliczki, stanowisko Samodzielnego Publicznego Zespołu Lecznictwa Otwartego w Wieliczce, stanowisko Głosu Seniora, punkt konsultacyjny dietetyczek z Naturhouse w Wieliczce wraz z bezpłatną analizą masy ciała, kącik rękodzieła przygotowany przez wielicki MGOPS, stanowisko informacyjne Związku Emerytów i Rencistów, punkt konsultacyjny ZUS, stanowisko informacyjne Komendy Powiatowej w Wieliczce oraz stanowisko promujące questing, w tym m. in. questy o Wieliczce.
Organizatorami wydarzenia byli Wielickie Centrum Kultury i Centrum Aktywności Społecznej – w szerokim partnerstwie z Miasto i Gmina Wieliczka, Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym SOLNE MIASTO, Wielicką Mediateką, Gminną Radą Seniorów, Wielickim Uniwersytetem III wieku, Uniwersytetem Jana Pawła II. Szczególne podziękowania za udział i zaangażowanie dla:
Głos Seniora
MGOPS Wieliczka
Samodzielny Publiczny Zespół Lecznictwa Otwartego w Wieliczce
Naturhouse Wieliczka
Związek Emerytów i Rencistów
ZUS
Komenda Powiatowa w Wieliczce
Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce
Wielicka Grupa Twórców ART KLUB
Wojciech Glac Kancelaria Adwokacka
Orkiestra Dęta PODSTOLICE
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują Puls Wieliczki WieliczkaCity Wieliczka oraz magazyn Głos Seniora.
Skip to content