Wielicka Spartakiada Seniorów 2022

Wielicka Spartakiada Seniorów 2022

Cztery drużyny, dziewięć konkurencji, dobra zabawa i wigor godny pozazdroszczenia – blisko 100 pań i panów wzięło udział w Wielickiej Spartakiadzie Seniorów, która odbyła się w sobotę 18 czerwca br. na Małopolskiej Arenie Lekkoatletycznej w Wieliczce.

Przybyłych gości powitała Elżbieta Achinger – Radna Sejmiku – członek Małopolskiej Rady ds. Senioralnych, Prezes Stowarzyszenia Wielickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Joanna Zygmunt – Zastępca Dyrektora Wielickiego Centrum Kultury oraz Piotr Ptak – Radny Rady Miejskiej w Wieliczce i jeden z założycieli Wielickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka, Wielickiego Centrum Kultury oraz Stowarzyszenia Wielickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przybyła liczna delegacja seniorów z zaprzyjaźnionych Uniwersytetów Trzeciego Wieku, organizacje pozarządowe działające w sferze aktywizacji seniorów, oraz wielu seniorów z Wieliczki, którzy stanęli do wspólnej rywalizacji.
Rozgrzewkę dla uczestników zawodów poprowadził Pan Kazimierz Nowak, a sportowa rywalizacja rozpoczęła się marszem z kijkami „Nordic Walking”. Kolejnymi konkurencjami były sztafeta drużynowa, bieg na dystansie 60 metrów, rzuty piłeczką palantową do pojemnika, rzut piłką na odległość oraz do celu, slalom rowerowy i przeciąganie liny. Seniorzy mieli również okazję spróbować swoich sił w grze w bule, która rozgrywała się w czasie trwania poszczególnych konkurencji.
Rywalizacja była bardzo emocjonująca, a atmosferę podgrzewała zgromadzona na trybunach publiczność, która głośno dopingowała swoich reprezentantów. Każdy uczestnik miał własny sposób na rywalizację, u jednych liczyła się sprawność fizyczna, u innych umiejętność współpracy, a jeszcze u innych zwinność i szybkość działania. W wielu konkurencjach do wyłonienia zwycięzcy konieczna była organizacja dogrywki. Uczestnicy zawodów wykazali się prawdziwie olimpijską sprawnością, a bój o zwycięstwo do ostatnich sekund był niezwykle wyrównany. Każdy uczestnik mógł znaleźć konkurencję dla siebie i sprawdzić się w takiej, w jakiej jeszcze nigdy nie uczestniczył. Ponad to zawody sportowe stały się okazją, by udowodnić młodszemu pokoleniu, że aktywność fizyczna jest ważna, a mimo dojrzałego wieku seniorzy z radością uczestniczą we wszelkiego rodzaju aktywnościach fizycznych, jak i społecznych. Wspólne konkurowanie dostarczyło uczestnikom spartakiady dużo radości ze wspólnej integracji, a najwięcej emocji wzbudziło przeciąganie liny. Zawodnicy nie szczędzili sił, by zdobyć punkty dla swoich drużyn. Udowodnili, że potrafią rywalizować ze sobą fair-play i świetnie się przy tym bawić.
Po zakończeniu sportowych konkurencji zawodnicy mieli możliwość skorzystania z poczęstunku przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich z Grabia, a także skosztować przygotowanych słodkości.
Wyczekiwanym momentem wydarzenia było ogłoszenie wyników sportowej rywalizacji. Za zajęcie pierwszych miejsc w konkurencjach drużynowych, seniorzy zostali nagrodzeni pucharami, a w konkurencjach indywidualnych medalami. Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali również pamiątkowe dyplomy za udział w wielickiej spartakiadzie. Przyznane nagrody w imieniu Burmistrza Wieliczki Artura Kozioła wręczała Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Agnieszka Szczepaniak.
Zwieńczeniem tegorocznej spartakiady był muzyczny występ Janusza Rojka oraz wspólne śpiewy i tańce integracyjne, które porwały zgromadzonych do wspólnej zabawy.
Seniorzy po raz kolejny udowodnili, że lubią się mierzyć z nowymi wyzwaniami, a jak sami podkreślają, nie trzeba być sportowcem, aby wziąć udział w spartakiadzie. Do wspólnej rywalizacji wystarczą chęci, energia i dobry humor, a tego naszym seniorom zdecydowanie nie brakowało. Sobotnie przedpołudnie na pewno pozostanie na długo w pamięci uczestników spartakiady.
Dziękujemy za wspólną zabawę i serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom.
Do zobaczenia za rok !
Skip to content