„Szuflada seniora” w Centrum Aktywności Społecznej

„Szuflada seniora” w Centrum Aktywności Społecznej

Z radością pragniemy poinformować, że od września wznawiamy spotkania grupy twórczej „Szuflada seniora”, które będą odbywały się w każdy ostatni piątek miesiąca o godzinie 15:30 w siedzibie Centrum Aktywności Społecznej, działającego pod patronatem Wielickiego Centrum Kultury z siedzibą pl. Kościuszki 2, I piętro.

Poetą nie staje się z dnia na dzień, poetą się rodzi, to niedostrzegalny dar. Często jednak lekceważy się swoje dokonania, traktując je jako wstydliwe wrzuca do przysłowiowej szuflady, bo może kiedyś przyda się dzieciom, lub wnukom. Kiedy okazuje się, że to co robił w każdej wolnej chwili, nie jako w przerwie od codziennej szarości, okazuje się czymś niezwykłym, czymś co może wyróżnić go z tłumu. Jakże trudno przezwyciężyć wewnętrzne opory, przeciwstawić się presji środowiska, jak trudno wyjść z cienia, a jak warto to zrobić ! Nie dla chwili chwały, nie dla laurów, prozaicznie dla pokazania swojego wewnętrznego „ja” dotychczas tłamszonego.

Realizacja konkursu literackiego dla piszących seniorów pn. „Pisane nie do szuflady” zorganizowanego przez Burmistrza Wieliczki we współpracy z Gminną Radą Seniorów, była okazją właśnie dla tych, którzy odważyli się otworzyć szuflady ze swoją twórczością, by podzielić się i zaprezentować swój dorobek w przestrzeni miasta. Udowodnili, że to właśnie teraz po spełnieniu się zawodowo, przyszedł czas na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Niby nic, jednak wbrew pozorom to bardzo trudne. Zwieńczeniem stała się publikacja ich twórczości prezentująca nagrodzone utwory w formie tomiku wierszy. To właśnie literaturę i twórczość seniorów wymienia się jako jedno z działań aktywizujących tą grupę społeczną.

Poezja zachęca do refleksji, uspokaja, pomaga rozumieć świat, innych ludzi oraz swoje uczucia. Często otwiera nam oczy na sprawy, których znaczenia, a nawet istnienia nigdy nie dostrzegamy, uczy, że jest tyle punktów widzenia, co ludzi. Dlatego kolejnym krokiem była wyraźna potrzeba zorganizowania spotkań grupy twórczej pn. „Szuflada seniora”, gdzie jest to doskonała okazja do prezentacji swojej twórczości, wymiany doświadczeń, wspólnego czytania wierszy i poddawania ich pod analizę i ocenę zgromadzonych. Spotkania znalazły już małe grono zafascynowanych odbiorów, do których należą seniorzy piszący wiersze, bo tak dyktuje im pasja oraz wrażliwość na otaczający świat, problemy i przeżycia.

Sfinalizowaniem wszystkiego był wywiad z laureatami konkursu literackiego „Pisane nie do szuflady”, w którym Pan Jan Noga, Pani Krystyna Kaczyńska – Ślusarczyk oraz Pani Maria Gurgul, opowiedzieli o swojej twórczości, o tym co zainspirowało ich do pisania, oraz jakie znaczenie ma dla nich pisanie wierszy. Całość wywiadu można zobaczyć  w zakładce „Nasze projekty”.

Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniach grupy twórczej „Szuflada seniora”. Organizując takie spotkania poetyckie, pragniemy zaoferować seniorom mile spędzony czas utrzymany w kameralnej i refleksyjnej atmosferze.

Skip to content