Spotkanie seniorów z policją pn. „Seniorze uważaj”

Spotkanie seniorów z policją pn. „Seniorze uważaj”

Na zaproszenie Centrum Aktywności Społecznej, działającego pod patronatem Wielickiego Centrum Kultury, przedstawicielka Komendy Powiatowej w Wieliczce w ramach projektu pn. „Seniorze uważaj”, spotkała się z seniorami w świetlicy środowiskowej w Mietniowie, by uświadomić osoby starsze i przekazać im wiedzę na temat zagrożeń, jakie mogą ich spotkać w codziennym życiu.


Spotkanie z seniorami, zorganizowane przy współpracy z przedstawicielami Gminnej Rady Seniorów w Wieliczce poprowadziła St. sierżant Marta Jeger-Kęsek, która skupiła się przede wszystkim na omówieniu oszustw, gdzie najczęściej pokrzywdzonymi są właśnie osoby starsze. Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia mieszkańców. Współdziałanie społeczeństwa z Policją w tym zakresie jest z pewnością bardzo ważne. Dlatego też policjanci z wielickiej komendy bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach, na których przypominają mieszkańcom o podstawowych środkach bezpieczeństwa.

Funkcjonariuszka przekazała seniorom niezbędną wiedzę, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych oraz uświadamiała, jak nie stać się ofiarą przestępstw m.in. metodą „Na wnuczka”, „Policjanta CBŚ” czy „Na pracownika fundacji”. Zwróciła uwagę na to, że podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy Policji, czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych to najczęściej stosowana metoda przez oszustów, których ofiarami padają z reguły osoby starsze lub samotnie mieszkające. Wszystko po to, aby namówić seniora na wypłacenie przez niego zaoszczędzonych pieniędzy i przekazanie ich w ręce oszustów. Niestety, część z osób nabiera się na takie historie, a wówczas tracą często oszczędności całego życia. Wszystkie przestrogi poparte były licznymi przykładami z praktyki policyjnej.

Dodatkowo podczas spotkania, funkcjonariuszka odpowiadała na pytania seniorów, związane z tematyką spotkania, jak również innymi problemami, jakie nurtują osoby starsze, a mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo. Ponadto uczestnicy spotkania chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami życiowymi, niejednokrotnie przykrymi dla nich, ale jednocześnie pozwalającymi na wyciągnięcie konstruktywnych wniosków na przyszłość. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze oraz pozostawiło w świadomości seniorów ważną wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Skip to content