Spotkanie seniorów z policją pn. „Seniorze uważaj” w Sygneczowie

Spotkanie seniorów z policją pn. „Seniorze uważaj” w Sygneczowie

Tym razem, na zaproszenie Centrum Aktywności Społecznej, działającego pod patronatem Wielickiego Centrum Kultury, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce w ramach projektu pn. „Seniorze uważaj”, spotkali się z seniorami w świetlicy środowiskowej w Sygneczowie.

Spotkanie z seniorami, zorganizowane przy współpracy z przedstawicielami Gminnej Rady Seniorów w Wieliczce poprowadziła sierż. Adrianna Palonek, sierż. Anna Jaworska oraz rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Wieliczce st. asp. Paweł Tomasik. To kolejne tego typu działanie funkcjonariuszy, którzy w ramach projektu „Seniorze uważaj” spotykają się z osobami w wieku senioralnym, aby opowiedzieć im, jakich zasad bezpieczeństwa powinni przestrzegać, aby nie narazić się na bycie ofiarą przestępstwa.
Chociaż coraz więcej mówi się o różnych sposobach i metodach działania oszustów, seniorzy nadal dają się oszukać. Dlatego celem spotkań jest przede wszystkim uświadomienie, co jest powodem takiego stanu rzeczy i wskazanie jak można zatrzymać ten proces, zapoznanie seniorów ze skutecznymi metodami zapobiegającymi negatywnym zjawiskom, oraz podniesienie ich świadomości z zakresu własnego bezpieczeństwa.
Policjanci przekazali, że jeśli jest się w sytuacji niebezpiecznej, lub ma się podejrzenie, że ktoś chce nas oszukać, wówczas należy natychmiast wybrać numer alarmowy 112 i poinformować o tym odpowiednie służby. Funkcjonariusze przekazali uczestnikom spotkania co zrobić, aby się przed nimi uchronić i jak postępować w przypadku zagrożenia, ponieważ w ostatnich latach to właśnie seniorzy padali ofiarami kradzieży, włamań i oszustw. Wyjaśnili jak przestępcy wykorzystują łatwowierność i obniżony poziom czujności starszych i samotnych osób. Jednym z najczęściej popełnianych przestępstw na szkodę osób starszych jest oszustwo dokonywane metodami „na wnuczka”, „na policjanta”. Jest ono szczególnie dotkliwe, ponieważ bardzo często seniorzy w wyniku działania oszustów tracą oszczędności swojego życia.
Funkcjonariusze chętnie odpowiadali na pytania związane z tematyką spotkania, przekazali, że żadna służba ani instytucja nie zagwarantuje bezpieczeństwa Tobie i Twoim znajomym. Bezpieczeństwo w Twoim domu zależy przede wszystkim od Ciebie.
Skip to content