Dzień Otwarty Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Dzień Otwarty Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza 19 listopada 2023 r. na Dzień Otwarty Muzeum. Będzie można zwiedzać wystawy stałe i czasowe w Zamku Żupnym, przemierzyć Trasę Muzeum w kopalni soli a także uczestniczyć w rodzinnych warsztatach i pokazach.
Wydarzenie jest organizowane wspólnie z muzeami krakowskimi.
Wstęp bezpłatny.
Tegoroczne wydarzenie ma miejsce w roku dwóch ważnych rocznic – obecności na Światowej Liście UNESCO: 45. wpisania kopalni soli i 10. wpisania Zamku Żupnego.
W Zamku Żupnym na zwiedzających czekają wystawy „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”, „Pradzieje Wieliczki i okolic”, oraz niedawno otwarta wystawa prezentująca prace Wielickiej Grupy Twórców Art-Klub zorganizowana z okazji 30-lecia jej działalności. Obok zamku jest też dostępna wystawa planszowa „Wiktoria Wiedeńska 1683”. Zamek Żupny można zwiedzać w godzinach 9.00 – 17.00.
Dla najmłodszych gości przygotowano w zamku warsztaty rodzinne „Zamek w Wieliczce oczami dzieci”, dla wszystkich – prezentację górniczego oświetlenia „Lampy górnicze – słoneczka w kopalni”.
Dostępna będzie również Trasa Muzeum w kopalni soli, którą będzie można zwiedzać z przewodnikiem lub uczestnicząc w rodzinnych warsztatach „W górniczym labiryncie”. Trasa Muzealna oferuje między innymi imponujące rezerwaty – komory ze śladami dawnych prac górniczych czy unikatową kolekcję drewnianych maszyn górniczych. Zaskakują dwa obrazy Jana Matejki, na które szczególnie warto zwrócić uwagę w tym roku, który został poświęcony malarzowi.
Rezerwacja zwiedzania Trasy Muzeum i warsztatów rodzinnych na III poziomie kopalni soli tylko przez formularz zgłoszeniowy, który pojawi się 14 listopada o godz.9.00 na stronie www.muzeum.weliczka.pl (rejestracja prowadzona jest do wyczerpania miejsc).
Odbiór wejściówek i zbiórka grup w kasie w Zamku Żupnym w Wieliczce (wejście od strony Ogrodu Żupnego)
Program:
ZAMEK ŻUPNY
9.00–17.00 – Zwiedzanie wystaw zamkowych
10.00–14.00 – „Zamek w Wieliczce oczami dzieci” warsztaty dla dzieci
10.00–14.00 – „Lampy górnicze – słoneczka w kopalni” – prezentacja górniczego oświetlenia
TRASA MUZEUM W KOPALNI SOLI
11.00, 12.00 – „W górniczym labiryncie” warsztaty rodzinne (wymagana rezerwacja)
13.00, 14.00 – oprowadzanie z przewodnikiem po Muzeum w kopalni soli (wymagana rezerwacja)
Skip to content