Wywiad z przedstawicielką Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce

Wywiad z przedstawicielką Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce

Za nami kolejny wywiad z cyklu „Internetowego okienka dla Seniora” realizowanego przez Centrum Aktywności Społecznej działającego pod patronatem Wielickiego Centrum Kultury we współpracy z Gminną Radą Seniorów.

Emocje, strach i pośpiech sprawiają, że seniorzy wierząc w opowiedzianą przez przestępców historię, tracą niekiedy cały swój majątek, stają się ofiarami kradzieży, a oszuści wykorzystują łatwowierność i brak czujności zwłaszcza starszych i samotnych osób, grają na uczuciach i potrafią nimi manipulować. Jedną z najskuteczniejszych metod przeciwdziałania oszustwom jest profilaktyka, dlatego funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce, w ramach projektu pn. „Seniorze uważaj” w ostatnim czasie, spotkali się w świetlicach środowiskowych w Mietniowie oraz Sygneczowie, aby edukować i zaznajamiać z metodami i technikami, jakimi operują oszuści, dążąc do ograniczenia skali takich zjawisk, tym bardziej, że co pewien czas oszuści zmieniają sposób swojego działania.

Dotychczasowe spotkania w świetlicach cieszyły się dużym zainteresowaniem, dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom seniorów, gościem dzisiejszego wywiadu jest mł. Asp. Marta Jeger-Kęsek, przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce, która opowiedziała o zagrożeniach mogących spotkać seniorów w życiu codziennym, jak się przed nimi chronić i na co zwracać uwagę, aby nie dać się oszukać.

 

 

„Halo, dzień dobry, tu policja, prowadzimy akcję przeciwko oszustom, którzy okradają konta bankowe, Pani pieniądze są zagrożone, musi Pani natychmiast przekazać je w bezpieczne miejsce….” – to tylko jedno z możliwych powitań, jakie mogą usłyszeć w słuchawce telefonu osoby starsze. Od tego jak daleka będzie ich świadomość na temat niebezpieczeństwa, z jakim wiąże się kontynuacja takiej rozmowy, będzie zależało, czy stracą oszczędności swojego życia.

Musimy pamiętać, że pomysłowość oszustów nie zna granic. Ich opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują bywają bardzo różne. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi. Dbajmy o bezpieczeństwo naszych bliskich poprzez informowanie, powiedzmy im jak mogą się zachować w takich sytuacjach, zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które są samotne. Apele i ostrzeżenia powodują, że działania oszustów są coraz szerzej znane i coraz więcej osób potrafi je rozpoznać.

O tym jak nie stać się ofiarą kieszonkowca podróżując w komunikacji publicznej, na co zwrócić uwagę kiedy wypłacamy pieniądze z banku bądź bankomatu i jak działają oszuści telefoniczni, tego dowiemy się w dzisiejszym wywiadzie.

Seniorów jak również osoby zainteresowane, serdecznie zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka.

Skip to content